Ювелирный завод
Перли

Перли

22/05/2022

Прикраси з перлами вже багато століть залишаються класикою ювелірної моди. Улюбленці Клеопатри, Мерлін Монро, Коко Шанель, Одрі Хепберн, Софі Лорен, принцеси Діани продовжують підкорювати жіночі серця своєю чарівною ніжністю, вишуканістю, стриманістю, даючи можливість кожній з нас відчути себе справжньою леді.

Перлини як ювелірні прикраси стали використовувати ще на Стародавньому Сході, адже вони є унікальним природним матеріалом, що не вимагає спеціальної обробки. Особливою пошаною цей камінь завжди користувався в Китаї, Японії, Стародавньому Римі, Єгипті, Індії.

Назва мінералу походить від латинського слова «pernula» - «морська раковина». Існують й інші назви перлів та їх різновидів: магара, орієнталь, перлова зернь, скатень.

Перлоносні молюски живуть в морських і прісних водах. Морські перли, як правило, мають округлу правильну форму, річкові зазвичай не мають правильної форми. По суті, перли - такий же шаруватий матеріал, як і перламутр.

Молюски сприймають піщинки, що потрапили в їх середину, як чужорідні тіла, починають оброщувати їх перламутром, і тільки через 12 років утворюється маленька перлинка. На формування більших каменів йдуть десятиліття. І перламутр, і перли складаються з найтонших пластинок вуглекислого кальцію (арагониту), занурених в органічну речовину конхиолін. Важлива властивість перлів - їх блиск. Він утворюється через приломлення і відображення променів в призматичних шарах арагониту.

Перли, які використовуються для ювелірних виробів, поділяють на 3 види: прісноводні (добувають в річках Китаю, Німеччини, Північної Америки, Росії), перли Південних морів (Австралія, М'янма, Філіппіни, острови Полінезії, Індонезії) і перлини Акойя (моря навколо Японії). Найчастіше зустрічаються білі з сріблястим відтінком, блідо-рожеві перлини, рідше - кремові, рожеві зразки, зеленуваті і чорні. Найбільш рідкісними вважаються блакитні перлини.

Твердість перлів становить 3-4 одиниці за шкалою Мооса. Не зважаючи на це, розколоти камінь дуже складно. Найціннішими є великі перлини з високим перламутровим блиском, рівним, чистим, глибоким і добре вираженим забарвленням, бездефектною поверхнею, правильною формою.

Професія ловця перлів завжди вважалася дуже небезпечною, спеціально навчені люди пірнали на великі глибини морів, деякі з них гинули. Для знаходження однієї перлини непередбачуваної якості могли знищити до півсотні молюсків, які є природними фильтраторами води. Тому з 1952 року по всій території планети введена заборона на промислову здобич перлин. На сьогоднішній день не менше 90% продаваних перлів є культивованими - вирощеними людьми.

Для того щоб виростити перлину, в раковину молюска поміщають чужорідне тіло - намистинку, мікроскопічний паразит. Потім молюска переміщують в спеціальне водоймище з ідеальним для нього середовищем. Для формування перлини необхідно від 2 до 5 років, а іноді й більше. Лідерами з вирощування перлів є Японія, Китай, Австралія, Індія, Філіппіни. Культивовані перли мають дуже високу якість, широко використовуються в ювелірному виробництві і не поступаються за своїми властивостями природним.

Кожна перлина має свій термін життя, з часом відбувається повільне випаровування вологи і висушування каменю, яке супроводжується втратою блиску і відлущуванням шарів. Однак життя перлам можна зберегти на сотні років, якщо за ним правильно доглядати. Не можна зберігати перлини в занадто вологому або сухому місці, довго тримати на сонячному світлі, допускати контакт каменю з косметичними засобами. Рекомендується раз на півроку промивати перлини в солоній воді. Якщо ж мінерал потьмянів, його верхній шар потрібно розчинити в кислоті, потім ретельно промити водою.

Перламутровий блиск перлин з незапам'ятних часів приваблював людей своєю красою. Крім того, вважалося, що цей камінь приносить здоров'я, довголіття, допомагає зберегти любов і вірність, дарує владу і мудрість своєму власнику. Золоті сережки, кільця, підвіски, брошки або намиста з перлами - це завжди розкішно і стильно, доречно і в святковому, і в діловому образі. Станьте і ви володарем культових і прекрасних перлів!