Ювелирный завод
Аметист

Аметист

15/06/2016

Хочете бути в тренді світових тенденцій у моді? Як щодо фіолетового не тільки в одязі й макіяжі, але й у ваших «дорогоцінних супутниках»? Зверніть вашу увагу на дивовижний камінь - аметист.

Аметист був відомий ще в Давньому Єгипті, римляни називали його «благословенним каменем», здатним приносити удачу, таким, що допомагає заспокоїтися і зібратися з думками в складних ситуаціях. За часів середньовіччя аметист став одним з найулюбленіших каменів священнослужителів. За це він отримав назву апостольського або пасторського, в Росії - архієрейського.

З давньогрецької аметист означає «не п’яний», «той, що не п’яніє». Тому вважалося, що цей мінерал допомагає зберігати тверезість, вберігає від розгульного життя. Існує також легенда, згідно з якою німфа Аметіс перетворилася на блискучий ліловим кольором камінь, щоб уникнути переслідувань бога виноробства і радості Бахуса.

Аметист - це найдорожчий різновид кварцу фіолетового кольору різних відтінків. Своє забарвлення камінь отримав внаслідок дії органічних речовин. Відмітна особливість каменю - при тривалому знаходженні на сонці він бліднішає. У тіні колір поступово відновлюється.

Гамма відтінків натуральних аметистів має широкий діапазон - від блідо-фіолетового до насиченого синьо-червоного кольорів. Інтенсивність кольору посилюється при короткочасному прогріванні кристалів. Тривале прожарювання призводить до зміни забарвлення в бік зеленого або повного знебарвлення. Зелений аметист називається празіолітом, і в природі він зустрічається вкрай рідко.

Щільність аметисту за шкалою Мооса становить 7. Цей природний мінерал неможливо подряпати ножем або уламком скла. У природі аметист зустрічається у вигляді кристалів, що мають в перетині форму ромба. Також зустрічаються кристали, що нагадують за своєю формою скіпетр або довгасту призму. Аметисти утворюють унікальні агрегати, які називають друзами - це кристали ромбоедричної форми, зрощені між собою ребрами або гранями на спільній основі. Вони дуже щільно притиснуті один до одного, тому видно лише їх поверхневі піки.

Родовища аметистів знаходяться в Бразилії, Північній Америці, Вірменії, на Уралі, Цейлоні, Мадагаскарі. Кристали аметиста, що видобуваються на Кольському півострові в Росії, мають унікальне рівне темно-фіолетове забарвлення.

Огранювання аметиста дозволяє підкреслити його природну красу, стандартною формою каменю вважається овал, проте нерідко в ювелірних виробах зустрічаються камені у вигляді серця, трикутника, груші, квадрату. Найдорожчі аметисти обробляють способом ступінчастого або змішаного діамантового огранювання, менш дорогі - огранюванням кабошон.

Один з найбільших огранених аметистів важить понад 1300 карат, він був знайдений у Бразилії. За всю історію видобутку цих мінералів найбільший самородок вагою 65 кг знаходили на півночі Фінляндії. У Малайзії знайдений камінь вагою більше 6 кг. Великі аметисти не становить великої цінності, тому що містять в собі всілякі мінеральні, рідкі та газово-рідкі включення.

У Стародавньому Єгипті і Греції на густо-фіолетових каменях вирізали геми - емблеми з ликами впливових людей, правителів, міфічних персонажів. Найстаровинніші античні геми на аметисті зберігаються в Бостонському музеї (гема II століття до н.е., на ній зображений Марк Юній Брут Цепіон, що зрадив Цезаря, і гема з портретом римського імператора Луція Вера).

Сьогодні аметист називають каменем гармонії і відпочинку, що сприяє залагодженню конфліктів. Аметисту приписують також уміння звільняти людей від негативних думок і породжувати всезнання. Це пов'язано, в першу чергу, з фіолетовим кольором, що є символом «третього ока». Людям з високим становищем він допомагає піти далі стандартних схем мислення і сприяє прояву широти думки в ситуаціях, які виходять за рамки звичайних.

У наші дні аметисти активно застосовують при виготовленні срібних і золотих ювелірних прикрас. Вважається, що срібло підсилює магічні властивості кварцу, а аметист, обрамлений в золото у поєднанні з іншими каменями, подарує власнику душевну рівновагу. Тому срібний перстень з празіолітом, золоті сережки з фіолетовими аметистами або кільце з кварцем оригінальної форми обов'язково стануть яскравим і актуальним акцентом вашого образу.