Ювелирный завод
Бірюза

Бірюза

14/07/2016
Бірюза - один з найдавніших ювелірних каменів, відомих людям. Він посідав особливе місце в культурі різних народів, його наділяли сильними магічними властивостями. Вважалося, що цей камінь священний і здатний приносити щастя.

Його назва співзвучна з перськими словами «фируза» і «піруз», що означають «камінь щастя і перемоги». Інша назва бірюзи - «туркус» - «турецький камінь». Ймовірно, це пов'язано з тим, що бірюза потрапляла до Європи з Персії через Туреччину.

Стародавні люди вірили, що цей самоцвіт приносить щастя в любові. В Азії та на Кавказі бірюза була атрибутом вбрання нареченої, в Середні століття жінки зашивали собі в одяг маленький камінчик бірюзи, щоб привернути увагу чоловіка. У ацтеків бірюза символізувала здоров'я і благополуччя, а також була військовим талісманом, нею інкрустували ритуальні маски. Перси широко використовували бірюзу для оформлення тіар, кальянів. Єгиптяни прикрашали бірюзою саркофаги фараонів. Саме з бірюзи в Стародавньому Єгипті вирізали фігурки скарабеїв - символів миру.

Бірюза буває не тільки блакитного кольору. З хімічної точки зору - це гідратований фосфат алюмінію і міді. Блакить бірюзі надає мідь, а зелені відтінки - домішки заліза. Тому колірна гамма бірюзи може бути представлена від небесно-блакитного до яблучно-зеленого відтінків. Як правило, в каменях присутні темні прожилки і вкраплення.

Видобувають бірюзу в основному в Ірані, саме звідти привозять камені красивого яскраво-блакитного кольору. Бірюзу з зеленуватим відтінком добувають в Тибеті. Також є родовища бірюзи в США, Бразилії, Австралії, Китаї, Росії.

Твердість каменю знаходиться в межах 5-6 одиниць за шкалою Мооса. Найчастіше для вставки в ювелірні вироби бірюза обробляється кабошоном. Під впливом зовнішніх факторів (температур, світла, масел, косметики, миючих засобів і т.д.) бірюза може змінювати свій колір. Тому ювелірні прикраси з бірюзою можна мити тільки чистою водою і не варто залишати їх сушитися на сонці.

Обрамляють бірюзу як в золото, так і в срібло. У всіх народів бірюза вважається найщасливішим каменем, і її життєрадісний яскравий колір це як би підтверджує. З естетичної точки зору кільця, сережки, кулони з бірюзою виглядають просто чудово. Можна нескінченно вдивлятися вглиб цього «соковитого» каменю. Купіть кільце з бірюзою для вашої обраниці, і воно стане найкращим освідченням в коханні, золоті сережки з бірюзою освіжать будь-який образ, а підвіска з цим дивовижним каменем точно стане вашим талісманом, що приносить щастя!