Ювелирный завод
Гранат

Гранат

15/07/2016

Про гранат люди дізналися ще кілька тисяч років тому. Згідно з однією з легенд, червоний гранат був вставлений в ліхтар Ноя, як «живий вогонь, що висвітлює шлях у темряві Всесвітнього потопу». На Стародавньому Сході і в епоху Середньовіччя вироби з гранатом дарували один одному в знак поваги, відданості, вірності. У Стародавній Персії гранат вважався королівським каменем, на поверхні великих мінералів вирізалися зображення перських правителів, богів. Такі геми донині зберігаються в різних музеях світу.

В Європі гранат набув широкої популярності в XVII-XIX століттях. Тоді в Чехії відкрили великі родовища червоних гранатів, які незабаром полюбили в усіх куточках світу. У XVIII столітті народилася «гранатова ювелірна техніка» огранювання дорогоцінних каменів у вигляді зерен. Серед європейців стали популярними комплекти з гранатових сережок, перстнів, брошок, кольє, браслетів. Адже гранат - це камінь, який поєднує серця закоханих, примножує сімейне щастя, дає сильне енергетичне підживлення, оберігає від нещасть і покращує настрій. Тому ювелірні вироби з гранатами залишаються популярними і в наш час у всьому світі.

У перекладі з латинської «granum» означає «зерно», «крупинка». Свою назву самоцвіт отримав через схожість із зернами граната. Вважається, що термін «гранат» для позначення мінералу ввів у вжиток у 1270 р. середньовічний алхімік Альберт Магнус. До цього гранатами називали й інші камені червоного кольору. Довгий час цей мінерал іменувався «карбункул» (з лат. «вуглинка») у зв'язку зі схожістю з розпеченим вугіллям за кольором, на Русі гранат, гіацинт і рубін називали «червчатий яхонт».

Хоча найпоширеніший колір граната червоний, палітра кольорів цих каменів досить широка. Забарвлення граната обумовлюють домішки марганцю, хрому, заліза, титану. Розрізняють такі різновиди гранатів: піроп - темно-червоний; альмандин - червоний, червоно-фіолетовий; спессартин - помаранчевий, буро-червоний; уваровит - зелений; гроссуляр - світло-зелений, жовтий, мідно-бурий, коричневий; андрадит - жовтий, зеленувато-коричневий, темно-коричневий, чорний; голдманіт - темно-зелений, буро-зелений; меланіт, шормоліт - непрозорий чорний. Іноді зустрічаються безбарвні гранати - гроссуляри.

Як окрема порода гранати не зустрічаються, вони входять до складу так званих корінних порід: кристалічних сланців, мармурованих вапняків, алювіальних відкладень. Альмандини добувають, переважно, на Кольському півострові, в Карелії, США, Україні, Бразилії, на Мадагаскарі. Андрадити добувають в Азербайджані, Примор'ї, на Чукотці. Уваровіти - на Уралі, в Канаді, Фінляндії. Родовища піропів є на всіх континентах, окрім Антарктиди.

Гранат досить міцний камінь, його твердість за шкалою Мооса становить від 6,5 до 7,5 одиниць. Примітно, що гранат багатий природними гранями, тому ювеліри, як правило, лише трохи вдосконалюють його форму. Раніше кристали гранували в формі кабошонів, пізніше почали застосовувати ступінчасте або змішане огранювання, іноді діамантове.

У природі практично не зустрічаються гранати високої якості великих розмірів, тому в ювелірних виробах найчастіше зустрічаються вставки з декількох каменів. Серед знаменитих прикрас з гранатами можна виділити намисто з темно-червоних самоцвітів, подароване свого часу композитором Б.Сметаною його дружині. Зараз цей красивий виріб зберігається в одному з музеїв Праги.

В іншому чеському музеї (г.Тршебніце) виставлений рубіновий гранат розміром з голубине яйце, а також намисто, браслети, поясна пряжка, перстень і сережки, виготовлені з використанням 460 гранатів. Найбільший становить 1,5 см в діаметрі.

Орден Золотого Руна прикрашає червоний гранат вагою 468,5 карати, виставлений він в одному з музеїв Дрездена. У Смітсонівському інституті США знаходиться зірчастий альмандин вагою 174 карати. У 2006 році в Танзанії знайшли зелений гранат масою 185 каратів. В геологічному музеї Лондона представлений прозорий гранат вагою 12 карат.

Стати щасливим власником цього легендарного каменю можете і ви. Купіть золоті сережки з гранатами, вишуканий гранатовий браслет або кулон і станьте причетними до прекрасного! Адже ювелірні прикраси з гранатами дарують вам можливість виглядати розкішно й елегантно завжди!