Ювелирный завод
Хризоліт

Хризоліт

15/07/2016

«Хризоліт» у перекладі з давньогрецької означає «золотий камінь». Його часто можна зустріти під назвою олівін, ювеліри професійною мовою називають цей камінь перидотом. За шкалою Мооса твердість хризоліта становить від 6,5 до 7 одиниць. Даний мінерал - один з небагатьох каменів, який існує тільки в одному кольорі - зеленому з різними відтінками (золотистим, жовтим, фісташковим, трав'яним, оливковим, тютюновим). Забарвлення дуже рідко буває інтенсивне, частіше блідих тонів.

Цікаво, що при штучному освітленні жовтий відтінок хризоліта стає практично непомітним, за це його називають «вечірнім смарагдом». Так само зачаровує сяйво граней хризоліта, яке часто порівнюють зі світінням сонячних променів, що пробиваються крізь молоде листя.

Видобувають хризоліт в основному в США, його поклади розташовані на глибині до 400 м. Крім того, цей камінь можна зустріти в Мексиці, Бразилії, Австралії, Монголії, Росії, на Атлантичних островах. Визнані кращими хризоліти видобуваються на безлюдному острові Зебергед, розташованому в центральній частині Червоного моря. Найчастіше зустрічаються камені масою до 3 карат, камені вагою 10-15 карат зустрічаються рідко.

Так як хризоліт досить крихкий камінь, він не простий в обробці, чутливий до нагрівання. Гранують «вечірній смарагд», як правило, ступінчастим або діамантовим огранюванням, кристали з великою кількістю включень - огранюванням кабошон. Поводитися з прикрасами з хризолітами варто обережно, аби не подряпати і не пошкодити камені.

Цей мінерал знали вже в далекій давнині, вперше згадка про нього зустрічається близько 4 тис. років тому. Добіблейські царі, юдейські первосвященики прикрашали ним свій одяг. До цих пір вчені виявляють при вивченні скарбів давнини, що багато каміння, яке раніше вважалося смарагдами, насправді - хризоліти. Наприклад, «смарагд» Нерона, через який він, за твердженням істориків, спостерігав за пожежею Рима, насправді є хризолітом.

Найбільший огранений хризоліт вагою в 310 карат зберігається у Вашингтоні в Смітсонівському інституті. Мінерал вагою понад 192 карати входить до числа регалій Російської корони. Третій за розміром хризоліт вагою 146 карат знаходиться в Лондоні в геологічному музеї. Крім того, золотий оклад ікони Андрія Рубльова «Трійця» прикрашений хризолітами, вона до цих пір зберігається в Троїце-Сергієвій лаврі в Росії.

У 60-ті роки XIX століття і на початку XX століття ювелірні прикраси з хризолітами стали набувати особливої популярності у зв'язку з модою в Європі на зелений колір. Погодьтеся, якісно виконані оригінальні вироби знаходяться поза модою. Тому і сьогодні вишукані прикраси з хризолітами користуються великою популярністю. Магазини прикрас зі срібла та золота пропонують широкий асортимент сережок, брошок, кулонів, кілець з цими дивовижними сонячно-зеленими каменями. Ювеліри поєднують хризоліти з аметистами, цитринами, фіанітами, топазами, берилами. Доповніть ваш вечірній образ браслетом або сережками з хризолітами, і ви не зможете уникнути компліментів, адже колір цього каменю набуває особливої глибину саме при вечірньому освітленні.

Своїм яскравим свіжим відтінком хризоліт, безсумнівно, здатний піднімати настрій, налаштовувати на позитив. Цей камінь здавна був символом натхнення, вважалося, що він здатний уберегти від пристріту, заздрості, сприяв успіху в побудові любовних відносин, надавав сил і впевненості, допомагав розкривати таємниці. Стверджують, що ставши вашим амулетом хризоліт приверне удачу, достаток, допоможе приймати правильні рішення, принесе у ваше життя гармонію. Тож не відмовляйте собі у можливості стати ще краще й успішніше!