Ювелирный завод
Раухтопаз

Раухтопаз

15/07/2016

Вишукана краса загадкового раухтопазу вабила людей з давніх-давен. Увага до цього суворого і сяючого каменю не слабшає вже багато століть, адже вважається, що він захищає свого власника від негативного впливу ззовні.

Раухтопаз насправді є різновидом кварцу. Свого часу його зарахували до топазів через красивий блиск і назвали «димчастим» (rauch - з німецької) завдяки незвичайному забарвленню. Пізніше камінь все ж офіційно перейменували в димчастий кварц, але назва «раухтопаз» вкоренилася і до сих пір використовується ювелірами.

Раухкварц був відомий багато століть тому: шотландці прикрашали ним національний одяг, за легендою, вони добували його біля підніжжя гори Кенгорм. Рутилові Раухтопази (з включеннями у вигляді смуг іншого кольору) користувалися великою популярністю в середні століття, серед тодішніх модниць їх називали «волоссям Венери». В Індії та на Тибеті раухкварц називали «священним каменем Будди».

Як і всі камені з сімейства кварцових, раухтопази мають велику твердість - 7 одиниць за шкалою Мооса. Визначальним для димчастого кварцу є коричневий тон, найбільш коштовне каміння - прозоре з золотистим блиском. Раухтопази бувають різних відтінків - від майже чорного до світлого димчастого. Колір димчастих кварців нестійкий і може змінюватися під впливом високих температур. Цьому каменю також притаманний плеохроїзм - при попаданні світла під певними кутами він може ставати фіолетовим або зеленуватим.

Найбільше раухтопазів видобувається в Бразилії, Швейцарії, Іспанії, США. Також димчасті кварци експортує Німеччина, Японія, Україна, Казахстан, Росія, країни Африки. Знаходяться раухкварци всередині кварцових жил, що досягають деколи 1 м в довжину і ваги в сотні кілограм. З великих зростків найчастіше виготовляють декоративні вироби. В одному з музеїв США зберігається огранене яйце з раухтопазу вагою в 4500 карат. У Сполучених Штатах також був виявлений унікальний димчастий кварц вагою в 230 кг і довжиною близько 120 см.

На ринку ювелірних виробів раухтопаз зайняв свою нішу і гідно її утримує, так як цей мінерал поєднує в собі особливу красу і відносно невисоку вартість, відмінно гармонує з різними дорогоцінними металами та іншими натуральними каменями. Для обробки димчастих кварців застосовують діамантове, смарагдове, ступінчасте огранювання, а також огранювання кабошон або фантазійне з відполірованою поверхнею.

Вважається, що раухкварц має потужний магнетизм. Стародавні індуси вірили, що раухтопаз звільняє організм від негативної енергії. Цей камінь допомагав мудрецям досягати нірвани, споглядати, знаходити натхнення. Творчим особистостям амулети і вироби з раухтопазом принесуть неоціненну користь. Стверджують, що він також допомагає побачити віщий сон, якщо покласти його на ніч під подушку, лікує нервову систему, заспокоює, нейтралізує стреси.

Тому, перебуваючи в магазині прикрас, обов'язково зверніть вашу увагу на кільця, золоті сережки, срібні браслети, підвіски, печатки, затиски для краваток та інші вироби з раухтопазом. Стриманий, аристократичний і трохи загадковий димчастий самоцвіт завжди буде користуватися популярністю серед справжніх цінителів краси.