Ювелирный завод
Сапфір синій

Сапфір синій

13/05/2016
Досить тривалий час сапфір утримує одну з лідируючих позицій серед самоцвітів на ринку ювелірних виробів. Сапфір - це корунд ювелірної якості будь-якого кольору (крім червоного, який називається рубіном), другий за твердістю після алмазу (9 за шкалою Мооса).

Коли ми чуємо слово «сапфір», то найчастіше уявляємо собі яскраво-синій камінь, тому що цей його різновид є найбільш поширеним і відомим. Але сапфіри бувають і інших відтінків: блакитні, рожеві, жовті, зелені, безбарвні, червоно-оранжеві і навіть фіолетові. Колір цього каменю обумовлюють домішки титану, хрому, марганцю, заліза або ванадію, які в ньому містяться.

Існує кілька версій походження назви каменю. Згідно з однією з них, в давньогрецькій мові словом sappheiros називали будь-який цінний синій камінь, за іншою версією, назва «сапфір» - це видозмінене вавилонське «сипру» - дряпає, що цілком підходить каменю, з огляду на його твердість.

Тривалий час сапфірами називали всі сині камені, включаючи лазурит. У XVIII столітті шведський хімік Г.Валлеріус запропонував називати прозорий синій корунд сапфіром. Сьогодні найбільше цінуються васильково-сині сапфіри (кашмірські, бірманські, цейлонські). Австралійські і кенійські самоцвіти з зеленуватим відтінком цінуються нижче. Особливе місце займають зірчасті природні блакитні сапфіри.

Обробляють сапфіри найчастіше діамантовим або комбінованим огранюванням (діамантове - вгорі, ступінчасте - внизу), менш прозорі камені з астеризмом зазвичай обробляють огранюванням кабошон.

У наші дні сапфіри видобувають в Індії, Австралії, на Шрі-Ланці, в Таїланді, США, Росії.

Найціннішими синіми сапфірами вважаються чисті прозорі камені без включень, але зустрічаються вони не часто. Вартість великих сапфірів, безумовно, висока. Найбільш відомі серед найбільших самоцвітів - «Сапфір тисячоліття» (найбільший в світі, знайдений на Мадагаскарі, вага - 61500 карат, вартість - близько півмільярда доларів), «Самотня зірка» (найбільший зірчастий сапфір, вага - 9719 карат), «Коштовність джунглів» (знайдений в Бірмі, вага - 958 карат, в даний час вважається кращим представником сапфірів чистого і найбільш цінного глибокого синього кольору).

Безумовно, сині сапфіри користуються найбільшою популярністю. Ними вінчали свої корони правителі Британії, Російської імперії, Нідерландів. Багато впливових людей носили брошки, намиста, кольє, браслети, сережки і кільця з сапфірами. Мабуть, найвідомішою прикрасою з сапфіром для наших сучасників є обручка принцеси Діани, яка сьогодні належить Кейт Мідлтон, дружині британського принца Вільяма.

Цей «королівський мінерал» є символом надії, вірності, чистоти, цнотливості, спокою, споглядання і умиротворення. У давнину його вважали каменем мореплавців, котрий допомагав уникати корабельних аварій і викликав потрібний напрямок вітру. У наші дні сапфір уособлює успіх, перемогу, впевненість. Людям творчих професій цей камінь допомагає знайти натхнення, запальним людям - стримувати емоції. Він так само може приносити щастя в любові, допомогти знайти гармонію у стосунках з оточуючими.

У ювелірних магазинах сьогодні можна купити різні прикраси з синіми сапфірами, вставленими в біле або жовте золото. Класичним стало поєднання синіх сапфірів і безбарвних діамантів, але варто звернути увагу і на кільця, сережки, браслети і намиста, в яких синій сапфір поєднують з топазами, смарагдами і аметистами. У будь-якому випадку, вироби з сапфірами залишаються свідченням бездоганного смаку їх власників.