Ювелирный завод
Топаз

Топаз

31/05/2016

На сході топаз називали каменем просвітління, що допомагає досягти ясності думок, знайти мудрість і емоційну рівновагу. Погодьтеся, в наш час подекуди непросто впоратися з великими потоками інформації, жити в ритмі оточуючого нас світу і залишатися при цьому в гармонії з собою та іншими, тому ювелірні прикраси з топазами - musthave сучасної людини.

Існує версія, що своєю назвою топаз зобов'язаний острову Топазос, розташованому в Червоному морі (сьогодні Сент-Джонс). Згідно з іншою версією, слово «топаз» походить від санскритського «topas», що означає «тепло», «полум'я», «вогонь».

Перші вироби з топазом були виявлені ще на стоянках первісних людей. Мінерал в них має вигляд тонких вузьких пластинок, можливо, вони використовувалися як інструмент. Пізніше натуральними топазами, які коштували дуже дорого, прикрашалися корони і головні убори королів і султанів.

Найбільш багаті родовища топазів знаходяться в Бразилії, Пакистані, Індії, на Шрі-Ланці, на Уралі. Волинське родовище в Україні багате блакитними і винно-жовтими топазами. Видобуваються ці мінерали також в Австралії, Японії, Норвегії. Невеликі родовища є в країнах центральної Європи.

Топаз за своїм складом є фторомістким силікатом алюмінію. Його відносять до особливо твердих мінералів (8 одиниць за шкалою Мооса), але в той же час досить крихких. Кристали топазу бояться прямих сонячних променів, так як мають властивість вицвітати.

Кольорова гама цього дивовижного мінералу різноманітна: зустрічаються безбарвний, коричневий, рожево-жовтий, фіолетовий, червоний, золотисто-жовтий, блакитний і рожевий топаз. Іноді в одному камені відтінки чергуються, притаманний їм також дихроїзм (в блакитних, винних і рожевих каменях).

При обробці топазу надається діамантове, смарагдове, фантазійне, овальне огранювання, огранювання кабошон. Іноді застосовується різьблення по каменю.

Найвідоміші в світі топази - так звані «Бразильські». Їх маса становить 31,8 і 50,4 кг. В даний час вони зберігаються в музеї у Вашингтоні. Маса найбільшого ограненого топазу - 22 тис. карат. Це безбарвний прозорий топаз під назвою «Бразильська принцеса». В Україні в 1966 році був знайдений кристал, маса якого склала 117 кг при висоті 82 см. Топаз під назвою «Казка» вагою 2,2 кг також не має аналогів, він прозорий з включенням флюориту в формі суцвіть кульбаби.

Вважається, що людина, що носить топаз, завжди налаштована оптимістично, її супроводжує удача і матеріальний достаток, успіх у професійній діяльності. Це талісман вчених, комерсантів і мандрівників. Топаз сприяє розвитку інтуїції і допомагає знаходити рішення в складних ситуаціях, розкривати таємниці. Його називають святим, бо він сприяє духовному зростанню і охороняє від зла.

Завдяки різноманітності кольорів і відтінків, топаз активно застосовується в ювелірній справі в наші дні, адже кожен може знайти прикрасу співзвучну його настрою в ювелірному магазині або замовити в ювелірній майстерні. Топази відмінно поєднуються з білим, червоним і жовтим золотом, зі сріблом та іншими напівкоштовними і дорогоцінними каменями. А ціна на кільця, сережки і кулони з топазами часом може вас приємно здивувати.